Jako rodzice zadajecie Państwo wiele różnych pytań. Poniżej najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące Treningów Umiejętności Społecznych.
Trening Umiejętności Społecznych to proces, który prowadzi do zmian w zachowaniu i funkcjonowaniu społecznym, to naturalne, że dziecko może odczuwać dyskomfort. Wyjście poza strefę komfortu bywa trudne (dla ludzi w każdym wieku) – i właśnie dlatego bywa też nieprzyjemne.
PrzeczytajWielu rodziców szuka dla swoich dzieci wsparcia w zakresie TUS, ale czasami koszty odpłatnych zajęć mogą być dla niektórych barierą. Na szczęście, w Warszawie, czasami można znaleźć darmowe treningi TUS, które mogą stanowić alternatywę jeśli budżet domowy nie pozwala na pokrycie kosztów TUS płatnych. Warto jednak pamiętać, że „darmowe” oznacza brak kosztów dla rodziców, ale nie dla organizatorów.
Istnieje kilka sygnałów, które mogą wskazywać, że dziecko potrzebuje Treningu Umiejętności Społecznych (TUS). Zajęcia TUS są dedykowane dla wszystkich dzieci, w szczególności mogą pomóc dzieciom, które mają trudności z nawiązywaniem relacji, rozwiązywaniem konfliktów, regulacją emocji czy prawidłową komunikacją.
Stawianie dzieciom wymagań w procesie wychowania to w mojej ocenie nie tylko konieczność ale również rodzicielski obowiązek.
Polecam kilka zasad, które mogą pomóc w stawianiu wymagań dzieciom w sposób wspierający ich rozwój. Jak i dlaczego nadopiekuńczość wpływa na te aspekty?
Nadopiekuńcza postawa może prowadzić do problemów społecznych i emocjonalnych dzieci, ponieważ nadmierna troska rodziców zaburza naturalny proces rozwoju umiejętności, które są bardzo ważne w kontaktach z innymi i w radzeniu sobie z emocjami.
Jak i dlaczego nadopiekuńczość wpływa na te aspekty?
W poniższym artykule omówię, jak rodzice mogą wspierać rozwój umiejętności społecznych swoich dzieci w domu, poprzez codzienne działania i sytuacje, które sprzyjają budowaniu pozytywnych nawyków społecznych. Znajdziecie tu także praktyczne wskazówki, które pomogą Wam zrozumieć, jak ważna jest Wasza rola w tym procesie oraz jak można w prosty sposób wzmacniać te kluczowe kompetencje u Państwa dziecka.
Umiejętności społeczne są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci, które posiadają rozwinięte umiejętności społeczne, lepiej radzą sobie w szkole, nawiązywaniu przyjaźni i rozwiązywaniu konfliktów. Jednak rozwijanie tych umiejętności to proces długotrwały, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania zarówno ze strony dziecka, jak i rodziców.
Trening Umiejętności Społecznych (TUS) jest bardzo ważnym elementem rozwoju dzieci, pomagającym im w nauce interakcji społecznych, komunikacji oraz radzenia sobie z emocjami. Jednak istnieje pewna granica wiekowa, która determinuje, kiedy dzieci mogą zacząć korzystać z tego rodzaju treningu.
W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z pojęciem roszczeniowości, zwłaszcza w kontekście rodzicielstwa. Roszczeniowy rodzic to taki, który ma wygórowane oczekiwania wobec swojego dziecka oraz osób, które pracują z dzieckiem....
Wszystko dopięte na ostatni guzik Już jutro rozpoczynamy kolonie.
Zajęcia będą uzupełnione o trening uważności, wzmacniający poczucie wpływu na swoje....
Kolonie to wyjątkowy czas zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dla dzieci to okazja do zdobycia nowych doświadczeń, nawiązania przyjaźni i nauki samodzielności. Dla rodziców to moment, w którym muszą zaufać, że ich pociechy poradzą sobie bez ich codziennej opieki. Przygotowanie dziecka na kolonie oraz siebie ...
Wakacje to wspaniały czas, na który czekają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. To okres pełen przygód, beztroski i odpoczynku od szkolnych obowiązków. Niestety...
Okres dorastania to czas pełen wyzwań zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców. Młodzi ludzie w tym wieku przeżywają wiele zmian – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych.
Dziś świat twardo stawia na umiejętności społeczne, kompetencje miękkie.
Miękkie nie znaczy mniej ważne. Rozwijanie umiejętności społecznych powinno być priorytetem systemu edukacji.
Wyznaczać sobie cele i postanowienia noworoczne.... Tu mamy zwolenników i przeciwników Może dobrą alternatywą będzie wybranie słowa przewodniego na cały rok, które będzie nam towarzyszyć i nadawać optymalny kierunek naszym działaniom.
Często słyszę w trakcie konsultacji wychowawczych od rodziców: "Nie radzimy sobie z naszym nastoletnim dzieckiem, które traktuje nas jak bankomat", "Dziecko ciągle tylko chce od nas pieniędzy......"
Pani Moniko - "Czy złość to zła emocja" ?Właśnie o to często pytają mnie dzieci, w trakcie zajęć TUS, które prowadzę.
Wszystkie emocje są nam potrzebne nawet jeśli przez nie czujemy się źle fizycznie.