Dokumenty

Standardy ochrony małoletnich

Data ostatniej aktualizacji dokumentu: 26.07.2024 r.  

Preambuła

  1. Niniejszy dokument wprowadzony zostaje przez Monikę Molkę prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą TUSY Monika Molka z siedzibą w Warszawie (03-137), ul. Pasłęcka 14c lok. 7, NIP 7721777171, REGON 523468043, e-mail: monika@molka.pl, tel. +48 506 594 074 (dalej: TUSY), zgodnie z ustawą z 28.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606).
  2. Standardy Ochrony Małoletnich stanowią dokument, z którego treścią zapoznawani są uczestnicy zajęć, ich rodzice lub opiekunowie prawni, a także wszyscy pracownicy i współpracownicy TUSY.
  3. Standardy Ochrony Małoletnich zostały sporządzone w dwóch formach – pełnej (niniejszy dokument) oraz skróconej przeznaczonej dla małoletnich uczestników zajęć, która będzie dostępna na terenie zajęć prowadzonych przez TUSY w postaci Broszury.
  4. Standardy Ochrony Małoletnich dostępne są pod adresem tusy.org oraz w miejscu prowadzenia zajęć. TUSY zapewnia uczestnikom zajęć, a także ich rodzicom lub opiekunom prawnym nieograniczony dostęp do niniejszego dokumentu oraz zapewnia, że wszyscy jego pracownicy i współpracownicy zostali zapoznani z jego treścią i są zobowiązani do przestrzegania jego postanowień.
  5. Standardy Ochrony Małoletnich oraz Broszura dostępne będą w wersji papierowej w miejscu prowadzenia zajęć.

§ 1Definicje

  1. TUSY – Monik Molka prowadząca działalność gospodarczą pod firmą TUSY Monika Molka z siedzibą w Warszawie (03-137), ul. Pasłęcka 14c lok. 7, NIP 7721777171, REGON 523468043, e-mail: monika@molka.pl, tel. +48 506594074, którą reprezentuje Monika Molka - właścicielka, który prowadzi Zajęcia pod adresem: ul. Rudzka 5a  Warszawa.
  2. Pracownik – pracownik lub współpracownik TUSY, zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
  3. Kandydat – osoba ubiegająca się o zatrudnienie (na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej) w TUSY.
  4. Uczestnik – małoletni uczestnik Zajęć, w wieku 6 – 18 lat.
  5. Rodzic – rodzic Uczestnika lub jego opiekun prawny.
  6. Zajęcia – wybrane przez Uczestnika i Rodzica zajęcia specjalistyczne – Trening Umiejętności Społecznych – polegające na wspieraniu rozwoju kompetencji społecznych dzieci i młodzieży.
  7. Plan Wsparcia – plan kroków koniecznych do podjęcia, aby udzielić wsparcia, pomocy Uczestnikowi dotkniętemu krzywdzeniem.
  8. RODO – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.4.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
  9. Ustawa – ustawa z 28.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 poz. 1606).
  10. Rejestr – Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

§ 2

Standardy Ochrony Małoletnich przy zatrudnianiu Pracowników.

  1. W TUSY zapewniamy Uczestnikom Zajęć najwyższy możliwy poziom ochrony godności i poczucia bezpieczeństwa.
  2. Przeprowadzamy wnikliwą weryfikację Kandydatów upewniając się, że Uczestnicy naszych Zajęć są w najlepszych rękach.
  3. Przed nawiązaniem z danym Kandydatem stosunku pracy lub zawarciem umowy cywilnoprawnej, sprawdzamy:
    • CV Kandydata i jego list motywacyjny – chcemy poznać doświadczenie zawodowe i motywacje każdej osoby, która będzie miała styczność z Uczestnikami,
    • odbieramy od Kandydata oświadczenie o zapoznaniu się z treścią niniejszego dokumentu, akceptacji tego dokumentu i zobowiązaniu do przestrzegania jego postanowień,
    • sprawdzamy, czy dane Kandydata widnieją w tzw. Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (tj. Rejestr z dostępem ograniczonym oraz Rejestr Państwowej Komisji),
    • odbieramy od Kandydata oświadczenie o niekaralności za przestępstwa opisane w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wraz z informacją z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającą treść złożonego przez Kandydata oświadczenia,
    • w przypadku, gdy Kandydat posiada obywatelstwo innego kraju niż Rzeczpospolita Polska lub w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwał poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz państwa obywatelstwa, odbieramy od takiego Kandydata również:
      1. tożsamą informację do celów prowadzenia działalności wolontariackiej lub zawodowej z rejestru karnego państwa, którego obywatelem jest Kandydat (jeżeli Kandydat posiada obywatelstwo kraju innego niż Rzeczpospolita Polska) lub
      2. tożsamą informację z rejestru karnego / rejestrów karnych krajów, w których Kandydat w ciągu ostatnich 20 lat miał swoje miejsce zamieszkania, lub
      3. w przypadku, gdy kraj, o którym mowa w ppkt. 1 lub 2 powyżej nie wydaje zaświadczeń do celów prowadzenia działalności wolontariackiej lub zawodowej, Kandydat przedstawia zaświadczenie / informację z właściwego rejestru karnego, lub
      4. w przypadku, gdy kraj, o którym mowa w ppkt. 1 lub 2 powyżej nie prowadzi żadnego rejestru karnego, Kandydat składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, TUSY oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany za przestępstwa opisane w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii oraz, że nie wydano względem niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, że dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz, że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowywaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań małoletnich, lub z opieką nad nimi.
    • Przekazane nam przez Kandydata oświadczenia i dokumenty przechowujemy razem z aktami osobowymi Kandydata lub dokumentacją dotyczącą z danym Kandydatem.
  4. Kandydatowi, który został prawomocnie skazany za przestępstwa opisane w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, uprzejmie dziękujemy i odmawiamy zatrudnienia go do pracy z Uczestnikami.
  5. Z dniem wprowadzenia niniejszego dokumentu sprawdziliśmy również, wedle opisanej w powyżej procedury, wszystkich Pracowników, których już zatrudniamy i, z którymi już współpracujemy.
  6. Podobnej szczegółowej weryfikacji podlegają również Usługodawcy świadczący jakiekolwiek usługi pomocnicze względem naszej działalności, np. usługi sprzątania. Zapewniamy, że każdy Usługodawca będzie stosował własne Standardy Ochrony Małoletnich lub zapozna się z treścią niniejszego dokumentu i będzie przestrzegał jego postanowień.

§ 3

Zasady zapewnienia bezpiecznych relacji między Uczestnikiem, a Pracownikami TUSY podczas Zajęć. Zachowania niedozwolone wobec Uczestników.

  1. W TUSY uczymy się lepiej funkcjonować w społeczeństwie.
  2. Wiemy, że nie zbudujemy prawidłowych zachowań społecznych, jeżeli nasi Uczestnicy nie będą czuli się u nas bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa, to, w naszym przekonaniu, zaufanie, stabilność, otwartość, wysłuchiwanie każdego.
  3. W TUSY każdy jest tak samo ważny – nie ma lepszych i gorszych.
  4. Dbamy o komfort psychiczny i fizyczny Uczestników i Rodziców.
  5. W TUSY szanujemy prawa dziecka i prawa człowieka, wolność i integralność cielesną każdego z Uczestników.
  6. Zwracamy uwagę na wszelkie oznaki mogące świadczyć o tym, że Uczestnik jest ofiarą krzywdzenia rozumianego jako każde działanie (zamierzone i niezamierzone) oraz każde zaniechanie dorosłego względem dziecka, a także dziecka względem dziecka, oraz każdy rezultat takiego działania lub zaniechania, które skutkują naruszeniem równych praw, swobody dziecka lub zakłócają jego optymalny rozwój. Krzywdzenie może przybierać rozmaite formy, jak przemoc fizyczna, przemoc emocjonalna, przemoc seksualna, zaniedbanie.
  7. Zwracamy uwagę na symptomy mogące świadczyć o tym, że Uczestnik jest ofiarą krzywdzenia, m.in.:
    1. w przypadku przemocy fizycznej – np. otarcia, skaleczenia i urazy w miejscach ciała nietypowych dla aktywności fizycznej dziecka w wieku Uczestnika, urazów widocznych w miejscach, które na co dzień przykrywa ubranie, ślady na ciele po palcach, dłoniach, przedmiotach, siniaki w różnej fazie gojenia (najczęściej symetryczne), punktowe poparzenia na ciele, zaburzenia odżywiania,
    2. w przypadku przemocy psychicznej – np. wycofanie, zobojętnienie, nadmierne pobudzenie, labilność emocjonalna, napady niczym nieuzasadnionego płaczu, obawa Uczestnika przez Rodzicem lub inną osobą dorosłą, zaburzenia odżywiania, zachowania nieadekwatne do wieku, niechęć do przebierania się w towarzystwie innych osób,
    3. w przypadku wykorzystywania na tle seksualnym – np. dziwne, nieadekwatne do wieku zachowania związane z seksem, częste poruszanie tematów erotycznych, częste opowiadanie żartów o podtekstach erotycznych, częste krwawienia ze strony odbytu, narządów płciowych.
  8. Chcemy, by każdy z Uczestników czuł się w TUSY akceptowany, ważny, zaopiekowany, rozumiany i szanowany.
  9. Nie wartościujemy nikogo, nie wyciągamy pochopnych wniosków, ale uważnie obserwujemy naszych Uczestników i ich Rodziców.
  10. W TUSY odwołujemy się do metod dobrego wychowania.
  11. Naszym Uczestnikom chcemy przekazywać wyłącznie dobre wzorce wychowawcze, relacji interpersonalnych i społecznych.
  12. Nasi Pracownicy są zawsze otwarci, aby każdego Uczestnika wysłuchać i pomóc mu w rozwiązaniu jego problemu / sytuacji. Niezależnie, czy dany Uczestnik jest bezpośrednią ofiarą krzywdzenia, czy też był świadkiem zachowań przemocowych – może zawsze z nami porozmawiać, a nie zostanie ze swoim problemem sam.
  13. TUSY dba o:
    1. dobro, godność i potrzeby Uczestników,
    2. zachowanie cierpliwości względem Uczestników,
    3. słuchanie Uczestników
    4. udzielanie Uczestnikom jasnych odpowiedzi,
    5. odnoszenie się do Uczestników z szacunkiem i spokojem,
    6. dostosowanie stosowanych metod do poziomu rozwoju fizycznego, intelektualnego oraz emocjonalnego Uczestników, a także poziomu sprawności / niepełnosprawności Uczestników danych Zajęć,
    7. równe traktowanie wszystkich Uczestników,
    8. niefaworyzowanie żadnego z Uczestników z uwagi na jego sprawność / niepełnosprawność, a w szczególności poświęcanie każdemu z Uczestników jednakowej uwagi,
    9. okazywanie zrozumienia dla problemów oraz trudności zgłaszanych lub sygnalizowanych przez Uczestników,
    10. zachowanie najwyższych profesjonalnych standardów komunikacji werbalnej i niewerbalnej w kontaktach z Uczestnikami,
    11. zapewnienie Uczestnikom przestrzeni do wyrażania swoich emocji, zdania, poglądów, przemyśleń, lęków, problemów, obaw,
    12. uważne obserwowanie Uczestników i odpowiednie reagowanie,
    13. zapewnienie odpowiedniej komunikacji podczas rozwiązywania konfliktów między Uczestnikami,
    14. niepodnoszenie głosu, chyba że wynika to z sytuacji zarażającej bezpieczeństwu Uczestnika lub osoby trzeciej,
    15. stosowanie odpowiednich metod dopasowanych do poziomu i możliwości konkretnej grupy Uczestników tak, by każdy Uczestnik odnalazł się w tematyce Zajęć,
    16. poszanowanie prawa do prywatności Uczestnika, a wyłącznie jeśli jest to konieczne – odstąpienie od zasady poufności w związku z koniecznością ochrony Uczestnika, wyjaśnienie mu zaistniałej sytuacji i powodów działania Pracownika.
  14. W TUSY nikogo:
    1. nie dyskryminujemy dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, specjalne potrzeby edukacyjne, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny, światopogląd, potrzeby edukacyjne, rozwój emocjonalny Uczestników,
    2. nie traktujemy gorzej,
    3. nie punktujemy,
    4. nie wyśmiewamy,
    5. nie zawstydzamy,
    6. nie upokarzamy,
    7. nie lekceważymy,
    8. nie ignorujemy,
    9. nie znieważamy,
    10. nie wyszydzamy,
    11. nie dyskredytujemy,
    12. nie stygmatyzujemy,
    13. nie faworyzujemy,
    14. nie karzemy,
    15. nie ośmieszamy,
    16. nie wyśmiewamy, szczególnie z uwagi na możliwości fizyczne lub umysłowe Uczestnika,
    17. zaniedbujemy potrzeb Uczestników Zajęć w sytuacji, gdy jeden z Uczestników jest osobą z niepełnosprawnością,
    18. nie piętnujemy umiejętności, błędów danego Uczestnika,
    19. nie dotykamy, jeżeli przedmiot Zajęć tego nie wymaga lub nie jest zagrożone zdrowie, życie lub bezpieczeństwo Uczestnika, innych Uczestników, Pracowników, Rodziców lub osoby trzecie,  
    20. nie dotykamy, jeżeli przedmiot Zajęć tego wymaga, a Uczestnik wyrazi sprzeciw wobec bycia dotykanym,
    21. wobec nikogo nie wykorzystujemy przewagi fizycznej, nie manipulujemy, nie tworzymy stosunku podległości,
    22. wobec nikogo nie ujawniamy informacji wrażliwych dotyczących danego Uczestnika, szczególnie informacji dotyczących jego życia prywatnego, sytuacji rodzinnej, szkolnej, orientacji seksualnej, sytuacji finansowej jego rodziny,
    23. nie pozbawiamy przedmiotów do niego należących, chyba, że zakłócają one przebieg Zajęć lub stanowią zagrożenie dla Uczestnika, pozostałych Uczestników Zajęć, Pracowników, Rodziców lub osób trzecich - dotyczy to m.in. przedmiotów ostrych (noże, scyzoryki itp.), napojów alkoholowych lub innych środków odurzających,
    24. względem nikogo nie stosujemy wulgarnych lub niestosownych żartów, w tym żartów o podtekście seksualnym.
  15. W TUSY nie publikujemy żadnych materiałów (zdjęć, filmów, memów) dotyczących Uczestników, a niezgodnych z wyrażoną przez Rodzica zgodą.
  16. Nie przyjmujemy żadnych prezentów ani propozycji od Uczestników lub Rodziców poza zwyczajowo przyjętymi uprzejmościami.
  17. W TUSY nie naruszamy prywatności Uczestników, nie składamy im żadnych niestosownych propozycji, w tym propozycji o charakterze seksualnym czy pornograficznym.
  18. Nie naruszamy granic, nie przekraczamy relacji Pracownik (terapeuta, trener) – Uczestnik, nie tworzymy z Uczestnikami relacji przyjacielskich.
  19. Wszelkie rozmowy, jakie przeprowadzamy z Uczestnikami odbywają się w warunkach zapewniających, że żaden dorosły nie będzie z Uczestnikiem przebywał sam na sam, w szczególności nie będzie przebywał z Uczestnikiem sam na sam w łazience czy szatni. Jeśli pojawi się konieczność rozmowy z Uczestnikiem na osobności, zawsze pozostawiamy uchylone drzwi do pomieszczenia w którym prowadzona jest rozmowa i dbamy, o to aby pozostawać w zasięgu wzroku innych.§ 4

Zasady bezpiecznych relacji między Uczestnikami. Zachowania niedozwolone.

Drogi Uczestniku, to właśnie do Ciebie kierujemy tą część Standardów Ochrony Małoletnich, pamiętaj, że Zajęcia dodatkowe, to czas na radosne rozwijanie się, budowanie wspaniałych przyjaźni i nabywanie nowych umiejętności. Sami dorośli, mimo najszczerszych chęci, nie dadzą rady zadbać o każdy aspekt czasu, jaki spędzasz z TUSY Ty oraz Twoi koledzy. Dlatego tak ważnym jest, abyś zapoznał się i dobrze zapamiętał tą część Standardów Ochrony Małoletnich. Pomożesz nam dzięki temu wdrożyć zasady relacji rówieśniczych oraz w pełni realizować nasze idee i założenia.

  1. Jako Uczestnik naszych Zajęć prosimy Ciebie i Twoich Rodziców o zapoznanie się z treścią tego dokumentu i stosowanie się do jego postanowień.
  2. Przygotowaliśmy dla Ciebie również krótką Broszurę – możesz zapoznać się z jej treścią. W Broszurze znajdziesz również bezpłatne numery telefonów wsparcia dla dzieci i młodzieży – pracują tam specjaliści, którzy naprawdę potrafią pomagać!
  3. 3.Prosimy Ciebie i Twoich Rodziców o przeczytanie tego dokumentu przed pierwszymi Zajęciami. Dzięki temu, gdy rozpoczniemy nasze Zajęcia, będziemy wszyscy kierowali się jednakowymi zasadami i standardami. Akceptacja naszych Standardów Ochrony Małoletnich jest dobrowolna, jednakże jej brak uniemożliwi nam zaproszenie Cię do udziału w Zajęciach.
  4. Prosimy, podczas Zajęć:
    1. nie stosuj względem innych Uczestników przemocy fizycznej (np. popychanie, podstawianie nogi) i psychicznej – w tym słownej (np. wyśmiewanie, ubliżanie, poniżanie),
    2. nie poniżaj nikogo,
    3. nie mów do innych Uczestników w taki sposób, w jaki nie lubisz, jak ktoś do Ciebie mówi,
    4. nie wyśmiewaj innych,
    5. nie umniejszaj umiejętnościom, możliwościom, intelektowi innych Uczestników,
    6. szanuj każdego z Uczestników tak, jak chciałbyś być szanowanym,
    7. jeżeli w Twojej grupie są osoby z niepełnosprawnościami, nie wyzywaj ich, nie traktuj takich osób gorzej od pozostałych kolegów, nie izoluj ich od grupy – zanim coś powiesz o osobie z niepełnosprawnością – zastanów się, czy chciałbyś, aby ktokolwiek tak o Tobie mówił,
    8. odzywaj się do innych Uczestników z szacunkiem i kulturą,
    9. nie wytykaj wad lub błędów innych – jeżeli Twój kolega popełnia jakiś błąd  powiedz mu to w grzeczny sposób, na osobności,
    10. nie obrażaj nikogo,
    11. myśl nad słowami, które wypowiadasz – słowa mają ogromną moc!
    12. nie używaj względem innych osób słów wulgarnych, agresywnych, obelżywych,
    13. nie utrudniaj nikomu zdobywania wiedzy i doskonalenia jego umiejętności,
    14. pamiętaj, że w każdej grupie są osoby o różnych umiejętnościach i możliwościach – to jest dobre i normalne,
    15. nie śmiej się z nikogo,
    16. nie naśmiewaj się z tego, że ktoś jest inny niż Ty – jest innej płci, jest w innym wieku niż Ty, jest innej orientacji seksualnej, ma jakieś szczególne cechy fizyczne, cierpi z jakiegoś powodu, jest słabszy, z niepełnosprawnością, ma inny kolor skóry lub inne pochodzenie etniczne, nie mówi dobrze po polsku, ma szczególne potrzeby edukacyjne, ma inny status ekonomiczny niż Twoja rodzina (pochodzi z bogatszej lub biedniejszej rodziny),
    17. bądź tolerancyjny,
    18. nie obrażaj się, jeżeli ktoś dorosły zwraca Ci uwagę,
    19. prosimy, nie twórz zamkniętych grupek – stwórzmy jeden team i bawmy się wszyscy razem dobrze,
    20. jeżeli masz komukolwiek cokolwiek do powiedzenia, zrób to w kulturalny sposób,
    21. buduj przyjaźnie,
    22. bądź życzliwy,
    23. wspieraj swoich kolegów podczas Zajęć,
    24. panuj nad swoimi emocjami, a jeżeli masz z tym problem, porozmawiaj z nami – pomożemy Ci,
    25. pomagaj innym,
    26. konflikty i problemy rozwiązuj kompromisowo.
  5. W każdej sytuacji, gdy doświadczasz niewłaściwego, krzywdzącego go zachowania ze strony innego Uczestnika, zgłoś nam to. Obiecujemy, że Twoje zgłoszenie zostanie zawsze przyjęte, zostaniesz wysłuchany, a informacje, które nam przekażesz nie zostaną wykorzystane przeciwko Tobie.

§ 5

Zapewnienie bezpieczeństwa Uczestników online. Procedura ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.

  1. W TUSY zamieszczamy w Internecie wyłącznie zdjęcia i filmy mieszczące się w granicach zgód wyrażonych przez Rodziców.
  2. Zdjęcia i filmy, które publikujemy są stosowne, nikogo nie ośmieszają, nie przedstawiają Uczestników w sytuacjach dwuznacznych, czy mogących powodować podteksty seksualne.
  3. Śledzimy media społecznościowe i oznaczenia TUSY lub naszych Uczestników w Internecie, bo bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia czyhają na naszych Uczestników w Internecie.
  4. Stale podnosimy swoje umiejętności i czujność w zakresie cyberbezpieczeństwa.
  5. Nie utrwalamy wizerunku Uczestnika poza salą Zajęć za wyjątkiem sytuacji, które mieszczą się w granicach wyrażonej przez Rodzica zgody. Zabronione jest więc utrwalanie wizerunku Uczestnika przez innych Uczestników, Pracowników czy osoby postronne w łazience, toalecie, szatni, w krępujących, ośmieszających lub intymnych sytuacjach.
  6. W przypadku zidentyfikowania w mediach społecznościowych lub jakiejkolwiek stronie internetowej zdjęć, filmów, memów ośmieszających Uczestników, Pracowników, TUSY, osobę, która zamieściła dany materiał poprosimy o usunięcie materiału, a, jeżeli zaistnieje taka konieczność, podejmiemy dodatkowe kroki.
  7. Nie budujemy z Uczestnikami w mediach społecznościowych relacji – nie zapraszamy / nie akceptujemy zaproszeń do grona znajomych wysyłanych na prywatne konta Pracowników, nie obserwujemy Uczestników Zajęć z prywatnych profili Pracowników.  
  8. Pilnujemy, aby nasza działalność osobista nie przenikała się z naszą działalnością zawodową.
  9. W celu zapewnienia Uczestnikom bezpieczeństwa przed nieuprawnionym utrwaleniem ich wizerunku podczas Zajęć, prosimy o pozostawienie prywatnych telefonów Uczestników poza salą Zajęć, ewentualnie o pozostawienie telefonów w plecaku / torbie Uczestnika lub zdeponowanie go u Pracownika. Uczestnik używający telefonu komórkowego na sali Zajęć, zostanie poproszony o oddanie Pracownikowi (instruktorowi) tego telefonu w celu jego zdeponowania, a w sytuacji niezastosowania się do tej prośby, o sytuacji zostanie zawiadomiony Rodzic. Dążymy do tego, by każdy z Uczestników bez skrępowania i obawy o bycie nagranym, mógł wyrażać swoje poglądy i swobodnie się wypowiadać.

§ 6

Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia małoletniego. Procedura składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego. Sposób dokumentowania i przechowywania ujawnionych i zgłoszonych incydentów.

  1. Drogi Uczestniku, jeżeli czujesz się zagrożony, doświadczasz przemocy psychicznej, fizycznej lub jesteś w inny sposób krzywdzony  powiedz nam o tym! Nie obawiaj się – nikt nie wyciągnie wobec Ciebie żadnych negatywnych konsekwencji. To, co nam opowiesz zostanie wykorzystane wyłącznie w celu udzielenia Ci odpowiedniej pomocy.
  2. Drogi Uczestniku, jeżeli jesteś / widzisz / widziałeś sytuację, w której inny Uczestnik był zagrożony, doświadczał przemocy psychicznej, fizycznej lub był w inny sposób krzywdzony, zgłoś to nam! Obiecujemy, że to, co nam opowiesz posłuży wyłącznie po to, żeby pomóc Twojemu koledze. To, co nam powiesz nie zostanie wykorzystane przeciwko Tobie ani przeciwko Twoim kolegom.
  3. Drogi Rodzicu, jeżeli zauważysz oznaki świadczące o tym, że któryż z Uczestników naszych Zajęć może być krzywdzony – powiedz nam o tym!
  4. Każdy Pracownik, Uczestnik oraz Rodzic, który jest świadkiem zdarzenia, które jest sprzeczne z postanowieniami niniejszego dokumentu lub jest zachowaniem określonym wprost jako niedozwolone, zobowiązany jest pomóc Uczestnikowi, który jest ofiarą takiego zdarzenia, w miarę możliwości chronić go oraz niezwłocznie zgłosić to nam.
  5. Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających Uczestnikowi, koordynowanie podejmowanych działań i udzielenie wsparcia jest właściciel TUSY: Monika Molka, tel. 506594071 , e-mail: monika@molka.pl. Zgłoszenia zdarzeń zagrażających Uczestnikowi można dokonywać osobiście właścicielowi TUSY, drogą e-mailową oraz telefoniczną na dane wskazane w ust. powyżej. W przypadku e-mailowego zgłoszenia należy sytuację dokładnie opisać tak, aby możliwe było zidentyfikowanie osoby poszkodowanej lub zagrożonej przemocą, lub krzywdzeniem, a także osoby dopuszczającej się tej przemocy / krzywdzenia.
  6. Każdy zgłoszony nam incydent zweryfikujemy i podejmiemy odpowiednie kroki, aby pomóc Uczestnikowi będący / mogący być ofiarą krzywdzenia, w tym:
    1. rozmowa z Uczestnikiem zgłaszającym incydent,
    2. rozmowa z Uczestnikiem będącym ofiarą krzywdzenia,
    3. rozmowa z Rodzicem Uczestnika będącego ofiarą krzywdzenia, zwrócenie się o udzielenie wsparcia do odpowiednich specjalistów lub organów uprawnionych do wykrycia i ścigania przestępstw lub wszczęcia procedury Niebieskiej Karty,
    4. udzielenie pomocy służbom w związku ze zgłoszonym incydentem.
  7. Każdy incydent dokumentujemy w formie pisemnej notatki, w której opisujemy:
    1. przebieg incydentu,
    2. osobę poszkodowaną,
    3. osobę zgłaszającą,
    4. sposób i okoliczności powzięcia wiedzy o zdarzeniu,
    5. dodatkowe dokumenty lub zgromadzone dowody,
    6. a w następnej kolejności – do notatki dołączamy Plan wsparcia.
  8. O każdej podjętej przez TUSY interwencji, w tym o każdym zawiadomieniu odpowiednich służb, niezwłocznie poinformujemy Rodzica, jeżeli to nie on został wskazany jako sprawca lub podejrzany krzywdzenia Uczestnika. W sytuacji niemożności zawiadomienia o incydencie Rodzica, zawiadomiona zostanie osoba wskazana przez sąd opiekuńczy.

§ 7

Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów Ochrony Małoletnich.

  1. Dbając o aktualność naszych Standardów, raz w roku dokonujemy rutynowego przeglądu niniejszego dokumentu.
  2. Po każdym zgłoszonym incydencie sprawdzamy i, w razie potrzeby, dokonujemy aktualizacji niniejszego dokumentu.
  3. Po każdej aktualizacji zawiadamiamy Uczestników i Rodziców drogą e-mailową (przekazując im zaktualizowaną treść dokumentu), a także edukujemy siebie nawzajem.
  4. Dokonując aktualizacji niniejszego dokumentu, zastanawiamy się w TUSY nad aktualnością postanowień Standardów Ochrony Małoletnich.  
  5. Każdorazowo aktualna treść Standardów Ochrony Małoletnich znajdować się będzie pod adresem: tusy.org
  6. Każdy rutynowy oraz incydentalny przegląd niniejszego dokumentu, odnotujemy w nim ze wskazaniem daty dokonania wszystkich kolejnych przeglądów.

§ 8

Przygotowanie personelu do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

  1. Każdy Kandydat zobowiązany jest zapoznać się z treścią niniejszego dokumentu i złożyć stosowane oświadczenie o akceptacji jego postanowień.
  2. Każdy Pracownik zatrudniony u nas przed wejściem w życie niniejszych Standardów, zobowiązany jest zapoznać się z treścią niniejszego dokumentu i złożyć stosowane oświadczenie o akceptacji jego postanowień.
  3. Wprowadzając niniejszy dokument przeszkoliliśmy naszych Pracowników i omówiliśmy panujące w TUSY zasady, abyśmy wszyscy wyznawali jednakowe zasady i zachowywali jednakową czujność.
  4. Dbamy o ciągłe podnoszenie kompetencji naszego zespołu w zakresie ochrony małoletnich zarówno w sferze zajęć stacjonarnych, jak i w zakresie cyberbezpieczeństwa małoletnich. W tym celu szukamy, zapewniamy i zachęcamy nasz zespół do ciągłego rozwoju w obszarze ochrony małoletnich. Szukamy webinariów, wykładów, ciekawych tematycznych stron prowadzonych przez profesjonalistów.
  5. Zapewniamy, że każdy Usługodawca świadczący usługi pomocnicze względem działalności TUSY, a mający jakąkolwiek styczność z Uczestnikami, będzie posiadał własną politykę w zakresie ochrony małoletnich (Standardy Ochrony Małoletnich) lub będzie przestrzegał treści niniejszego dokumentu, a także, że każda osoba mająca lub mogąca mieć styczność z Uczestnikami, zostanie zweryfikowana pod kątem jej niekaralności.

§ 9

Zasady i sposób udostępniania Rodzicom Standardów Ochrony Małoletnich do zaznajomienia się z nimi.

  1. Standardy Ochrony Małoletnich są nieprzerwanie dostępne pod adresem tusy.org raz w wersji papierowej w miejscu prowadzenia Zajęć.  
  2. Broszura zostanie udostępniona w miejscu prowadzenia Zajęć (w salach zajęć, szatniach, łazienkach).
  3. Każdy Rodzic oraz każdy Uczestnik przed rozpoczęciem Zajęć zobowiązany jest do zapoznania się z treścią niniejszego dokumentu oraz Broszury.
  4. Rodzic, wraz z oświadczeniem o zapoznaniu się z treścią i akceptacji Regulaminu oraz Polityki Prywatności, składa oświadczenie o zapoznaniu się z treścią i akceptacji Standardów Ochrony Małoletnich. Złożenie oświadczenia jest dobrowolne, jednak jego brak może uniemożliwić Uczestnikowi uczęszczanie na wybrane Zajęcia.
  5. Każdorazowo po dokonaniu przeglądu i aktualizacji niniejszego dokumentu, przekażemy Rodzicom stosowną informację drogą e-mailową wraz ze zaktualizowaną treścią Standardów Ochrony Małoletnich

§ 10

Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielanie mu wsparcia.

  1. Każde zdarzenie zagrażające życiu, zdrowiu, godności, integralności cielesnej Uczestnika, Uczestnik lub Rodzic mogą zgłosić Pani Monice Molce.
  2. Osobą odpowiedzialną za podejmowanie interwencji oraz ewentualne zgłaszanie podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego odpowiednim służbom (policji, prokuraturze, sądowi opiekuńczemu, ośrodkowi pomocy społecznej w sprawie wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji), jest właściciel TUSY.
  3. W przypadku nieobecności właściciela TUSY lub gdy zdarzenie dotyczy jego bezpośrednio, lub osoby z nim spokrewnionej, lub spowinowaconej, interwencję oraz ewentualne zgłoszenie podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego podejmuje Pracownik, któremu dane zdarzenie zostało zgłoszone.
  4. Zapewniamy zachowanie maksymalnej dyskrecji odnośnie do przekazanych im informacji oraz wykorzystanie powziętych informacji wyłącznie w celu ochrony życia, zdrowia i godności pokrzywdzonego Uczestnika.

§ 11

Zasady ustalania Planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

  1. Po ujawnieniu i zbadaniu zgłoszonego nam incydentu, sporządzamy Plan Wsparcia.
  2. Plan Wsparcia, to dokument, który ma za zadanie pozwolić zaplanować odpowiednie kroki w celu udzielenia pokrzywdzonemu Uczestnikowi odpowiedniej pomocy.
  3. Plan Wsparcia dla swojej skuteczności musi być sporządzony w sposób jasny, konkretny i wykonalny.
  4. Plan Wsparcia nie będzie przygotowany w sposób ogólny np. ustalenie przemocy, wyjście z alkoholizmu sprawcy przemocy, poprawa sytuacji rodziny. Będzie przewidywał konkretne rozwiązania, etapy oraz daty realizacji Planu.
  5. Plan Wsparcia powinien określać jakie służby, organizacje, specjalistów należy zaangażować, aby pomóc pokrzywdzonemu Uczestnikowi.
  6. Jeżeli sytuacja tego wymaga, zapewnimy Uczestnikowi wsparcie pedagoga, psychologa lub organizacji pozarządowej specjalizujących się we wspieraniu małoletnich doświadczających krzywdzenia.
  7. Plan Wsparcia będzie sporządzony w sposób realnie możliwy do przeprowadzenia w kontekście prowadzonej przez nas działalności.  
  8. Plan Wsparcia będzie przewidywał etapy jego realizacji ze wskazaniem poszczególnych dat jego realizacji tak, by możliwe było zweryfikowanie postępów jego wypełniania.  
  9. Przygotowany Plan Wsparcia przedstawimy Rodzicowi Uczestnika, chyba że to Rodzic został wskazany, jako sprawca krzywdzenia. W takiej sytuacji, plan wsparcia zostanie przedstawiony osobie wyznaczonej przez sąd rodzinny.
  10. W Planie Wsparcia opisujemy:
    1. przebieg incydentu,
    2. osobę poszkodowaną,
    3. osobę zgłaszającą,
    4. sposób i okoliczności powzięcia wiedzy o zdarzeniu,
    5. zaplanowane kroki,
    6. podział obowiązków, ról w realizacji Planu Wsparcia,
    7. sposób i czas realizacji poszczególnych etapów planu.
  11. Plan Wsparcia przechowujemy w miejscu niedostępnym dla osób postronnych.

§ 12

Postanowienia końcowe

  1. Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
  2. Ogłoszenie nastąpi poprzez udostępnienie dokumentu pod adresem tusy.org raz w wersji papierowej w miejscu prowadzenia Zajęć, poinformowanie Rodziców oraz Uczestników e-mailowo wraz z przekazaniem im treści niniejszego dokumentu oraz przeszkolenie Pracowników.

Monika Molka

Właściciel firmy TUSY Monika Molka

Załącznik 1. Oświadczenie kandydata o zapoznaniu się z treścią standardów ochrony małoletnich

Załącznik 2. Oświadczenie kandydata o niekaralności za przestępstwa opisane w rozdziale XIX i XXV kodeksu karnego, w art. 189A I art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii

Załącznik 3. Dane osobowe niezbędne do weryfikacji w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym

Załącznik 4. Oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego uczestnika oraz uczestnika o zapoznaniu się z treścią standardów ochrony małoletnich